Ha azt mondom lézer, sokan sokféle lézerre gondolhatnak.
Van, aki a kemény fémeket vajként megmunkáló ipari lézerekre, vagy a fegyverek célzó lézereire gondol. Az autósok a sebesség-és távolságmérő lézerekre, mások az ajándéktárgyakat gravírozó lézerekre gondolnak. De vannak, akiknek bizonyos lézeres mérőműszerek jutnak eszükbe, vagy a már játékként is használatos mutogató pálcák, a lézershaw műsorok, vagy akár a kis macskajátékok.
Sokan hallottak már a szemészeti lézerekről, melyekkel dioptriákat lehet javítani a látásélességen, vagy a szemfenék elváltozásait korrigáló más szemészeti lézerekről.
Hallottak sebészeti lézerekről, melyekkel szemölcsöket távolítanak el, benőtt körmöt korrigálnak, vagy komolyabb sebészeti beavatkozásokat végeznek.
És egyre többet hallunk az úgynevezett terápiás- vagy szoftlézerekről, melyet lágylézernek is neveznek.
De mi is a lézer valójában?
A lézersugár egy mesterséges fényforrás, a fénynek egy jól összerendezett nyalábja, mely különleges tulajdonságokkal rendelkezik.
Először is a lézernyalábban terjedő fényrészecskék hullámhossza pontosan azonos. Ezt úgy hívjuk, monokromatikus. Másodszor, nagyon pontosan azonos fázisban rezegnek a hullámok, ezt hívjuk koherens fénynek. A fényhullámon belül igen nagy a teljesítménysűrűség a szokványos fényhullámokhoz képest, így egységnyi felületre sokkal több foton hat, mint más fényforrásoknál. A lézerfény általában jól polarizált, azaz a hullámban rezgő elektromos tér iránya nagyon pontosan meghatározott. Végül jellemző, hogy a lézerfény nagyon pontosan behatárolt nyalábban terjed, amelyet optikai eszközökkel könnyen lehet irányítani. A lézerfénynek e speciális tulajdonságai miatt az élet nagyon sok, a már fent említett területein tudják hasznosítani.
Hogyan fejtik ki hatásukat a lézerek?
Az ipari lézerek, ill. az ”operációs lézerek” nagy teljesítményű lézerek, működésük a lézerfény hőhatásán alapszik, melynek hatására az anyag (sejtek) molekulái elpárolognak. Így képesek vágni az anyagot, a szöveteket.
A lágylézerek energiája kicsi, így hőhatás nem érvényesül. A lézerfény fotonjai bejutva a sejtekbe, azok működését molekuláris szinten befolyásolják. Ily módon hatva a sejtekre csillapítják a fájdalmat, csökkentik a gyulladásos folyamatokat, a mikrocirkuláció fokozásával javítják a szöveti anyagcserét. Segítik a vizenyők felszívódását, a sejtek, szövetek regenerálódását, gyorsítják gyógyulását. Gyorsabban gyógyulnak a sebek (még az idült, nehezen gyógyuló fekélyek is), zúzódások, még a csonttörések gyógyulási ideje is lerövidül. Az izomgörcsök oldódnak, a mozgások javulnak. Biostimulációs hatásának köszönhetően az akupunktúrás pontok ingerlésére is sikerrel alkalmazható, így az ún. lézeres akupunktúrás kezelés segítségével szúrás nélkül, vérzés nélkül, a fertőzés veszélye nélkül gyógyíthatunk.
Laboratóriumi vizsgálatok támasztják alá a lágylézerek immunrendszerre való stimuláló, erősítő hatását is.
A lágylézerek sokszínű hatásainak következtében felhasználási területük az orvoslás területén is igen sokrétű. A kezelések fájdalommentesek, rövid ideig tartanak, és megbízható segítséget nyújtanak a gyógyítás területén.
Az alábbi felsorolás tartalmazza azon betegségek körét (a teljesség igénye nélkül), melyeket sikerrel gyógyíthatunk e csodálatos eszköz segítségével.
- akut fájdalom, duzzanat és izomgörcs sport-és egyéb sérülések esetén
- akut és krónikus gyulladások mozgásszervi betegségek kapcsán
- degeneratív, kopásos elváltozások okozta fájdalom és funkciózavarok
- idegfájdalmak és idegzsábák, perifériás bénulások, övsömör okozta fájdalom
- hallójárat és középfül gyulladás, arcüreg gyulladás, allergiás nátha
- nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, felfekvések, égési sérülések
- bőrgyulladások, ekcémák, acne,
- egyszerű herpes és övsömör
- fogíny gyulladás, szájfekélyek, afták
- fog-és szájsebészeti beavatkozások előtt és után, sérülések okozta szájfájdalma
dr. Horváth Judit
Elérhetőségünk az alábbi linken található >>